Social media

Published

on

Mięśnie pleców należą do najbardziej rozbudowanej grupy mięśniowej. Ich praca polega głównie na ruchach przyciągania. Podciąganie na drążku, ciężkie wiosłowania oraz martwy ciąg stanowią podstawę treningu grzbietu. Mając na celu grube i silne mięśnie pleców, nie powinniśmy bać się ciężarów. Wielu kulturystów, posiadających imponujące plecy, zwróci nam uwagę, że czasem konieczne bywa „szarpnięcie” ciężarem, aby plecy dostały odpowiedniego bodźca do wzrostu. Oczywiście, wszystko powinno mieścić się w granicach utrzymania odpowiedniego ustawienia grzbietu, zachowania naturalnych krzywizn kręgosłupa. Trening grzbietu powinien być ciężki. Stosujemy więc 4-5 ćwiczeń, po 3-4 serię i 6-10 powtórzeń w każdej z nich.

Czytaj dalej
Kliknij aby skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Atlas ćwiczeń

Atlas ćwiczeń – trening mięśni łydek

Published

on

Mięśnie łydek należą do tzw. opornych grup mięśniowych. Dość często słabo reagują one na trening siłowy, co powiązane jest z koniecznością kombinowania, aby odpowiednio stymulować ich wzrost. Funkcja mięśni łydek to głównie zgięcie podeszwowe stopy. W treningu siłowym stosujemy więc ćwiczenia, które nazywamy wspięciami na palce w pozycji stojąc, jak i siedząc. Podczas ćwiczenia łydek w pozycji stojącej, angażujemy cały mięsień trójgłowy łydki. Gdy chcemy dostać się do głębokich warstw mięśnia, wykonujemy wersję w pozycji siedzącej, gdzie pracuje mięsień płaszczkowaty.

Łydki potrzebują zmiennych bodźców treningowych, dlatego przeplataj treningi o wysokiej ilości powtórzeń w serii, z treningami, gdzie obciążysz mocniej mięśnie, stosując większy ciężar i mniejszą liczbę ruchów. Kwestie objętości treningowej są mocno dyskusyjne. Zazwyczaj sprawdza się tutaj większa częstotliwość treningu. Dobrym rozwiązaniem, jest wykonanie treningu 2-3 razy w tygodniu, gdzie stosujemy minimum 2 ćwiczenia po 4-6 serii i zakresie powtórzeń od 8 dla serii ciężkich, do 30-40 ruchów w seriach, gdzie bazujemy na mniejszym obciążeniu.

Czytaj dalej

Atlas ćwiczeń

Atlas ćwiczeń – trening mięśni czworogłowych ud

Published

on

Nie ulega wątpliwości, że budowa naszych nóg stanowi podstawę atletycznej sylwetki. Zaniedbania w tym zakresie będą wyjątkowo rzucały się w oczy. Ze względu na to, że mięśnie te zbudowane są aż czterech głów, trening będzie dość wymagający i powinien uwzględniać ciężkie ćwiczenia wielostawowe. Główną funkcją „czwórek” jest wyprost w stawie kolanowym, jak i zgięcie w stawie biodrowym, za które odpowiada mięsień prosty uda – jedna z czterech jego części. Przysiady, wykroki, wypychanie na suwnicy, czy wyprosty stanowią podstawę dobrze ułożonego treningu “czwórek”. Jeżeli zależy Ci na dobrze rozwiniętych udach, nie unikaj solidnego obciążenia. W zależności od strategii treningowej, trening mięśni czworogłowych powinien obejmować 3-4 solidne ćwiczenia wielostawowe, które wykonujemy w objętości 4-6 serii po 8-15 powtórzeń.

Czytaj dalej

Atlas ćwiczeń

Atlas ćwiczeń – trening barków

Published

on

Mięśnie naramienne zbudowane są z trzech aktonów. Trening siłowy powinien być zaplanowany tak, aby odpowiednio angażować przednią część barku, jego środek oraz tył. Dlatego też, planując ćwiczenia powinniśmy dobrać je w ten sposób, aby każda z części mięśnia naramiennego otrzymała odpowiedni bodziec do wzrostu. Ze względu na znaczną swobodę ruchu, mięśnie naramienne są szczególnie ważne w punktu mobilność naszej kończyny górnej. Od strony wizualnej nadają szerokości naszej sylwetce i podkreślają atletyczny wygląd . Trening powinien uwzględniać 3-4 ćwiczenia, po 4 serie. Barki dobrze reagują na większa ilość powtórzeń w serii, dlatego też dość często stosuje się zakresy 12-15 powtórzeń w serii.

Czytaj dalej

Popularne