Social media

Published

on

Wygląd brzucha świadczy o poziomie naszego wytrenowania i dyscypliny dietetycznej. Dobrze rozwinięte i optycznie zasygnalizowane mięśnie w tych rejonach to wizytówka estetycznej sylwetki. Mięśnie brzucha odpowiadają głównie za zbliżanie żeber do miednicy. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia stabilizacyjna. Z tego też względu warto pamiętać o pracy izometrycznej brzucha stosując ćwiczenia core, takie jak np. plank. Brzuch powinien być trenowany podobnie, jak inne grupy mięśniowe 2-3 razy w tygodniu, wykonując 2-3 ćwiczenia po 3-4 serię. Najczęściej wykorzystujemy wysokie zakresy powtórzeń.

Czytaj dalej
Kliknij aby skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Atlas ćwiczeń

Atlas ćwiczeń – trening mięśni łydek

Published

on

Mięśnie łydek należą do tzw. opornych grup mięśniowych. Dość często słabo reagują one na trening siłowy, co powiązane jest z koniecznością kombinowania, aby odpowiednio stymulować ich wzrost. Funkcja mięśni łydek to głównie zgięcie podeszwowe stopy. W treningu siłowym stosujemy więc ćwiczenia, które nazywamy wspięciami na palce w pozycji stojąc, jak i siedząc. Podczas ćwiczenia łydek w pozycji stojącej, angażujemy cały mięsień trójgłowy łydki. Gdy chcemy dostać się do głębokich warstw mięśnia, wykonujemy wersję w pozycji siedzącej, gdzie pracuje mięsień płaszczkowaty.

Łydki potrzebują zmiennych bodźców treningowych, dlatego przeplataj treningi o wysokiej ilości powtórzeń w serii, z treningami, gdzie obciążysz mocniej mięśnie, stosując większy ciężar i mniejszą liczbę ruchów. Kwestie objętości treningowej są mocno dyskusyjne. Zazwyczaj sprawdza się tutaj większa częstotliwość treningu. Dobrym rozwiązaniem, jest wykonanie treningu 2-3 razy w tygodniu, gdzie stosujemy minimum 2 ćwiczenia po 4-6 serii i zakresie powtórzeń od 8 dla serii ciężkich, do 30-40 ruchów w seriach, gdzie bazujemy na mniejszym obciążeniu.

Czytaj dalej

Atlas ćwiczeń

Atlas ćwiczeń – trening mięśni czworogłowych ud

Published

on

Nie ulega wątpliwości, że budowa naszych nóg stanowi podstawę atletycznej sylwetki. Zaniedbania w tym zakresie będą wyjątkowo rzucały się w oczy. Ze względu na to, że mięśnie te zbudowane są aż czterech głów, trening będzie dość wymagający i powinien uwzględniać ciężkie ćwiczenia wielostawowe. Główną funkcją „czwórek” jest wyprost w stawie kolanowym, jak i zgięcie w stawie biodrowym, za które odpowiada mięsień prosty uda – jedna z czterech jego części. Przysiady, wykroki, wypychanie na suwnicy, czy wyprosty stanowią podstawę dobrze ułożonego treningu “czwórek”. Jeżeli zależy Ci na dobrze rozwiniętych udach, nie unikaj solidnego obciążenia. W zależności od strategii treningowej, trening mięśni czworogłowych powinien obejmować 3-4 solidne ćwiczenia wielostawowe, które wykonujemy w objętości 4-6 serii po 8-15 powtórzeń.

Czytaj dalej

Atlas ćwiczeń

Atlas ćwiczeń – trening barków

Published

on

Mięśnie naramienne zbudowane są z trzech aktonów. Trening siłowy powinien być zaplanowany tak, aby odpowiednio angażować przednią część barku, jego środek oraz tył. Dlatego też, planując ćwiczenia powinniśmy dobrać je w ten sposób, aby każda z części mięśnia naramiennego otrzymała odpowiedni bodziec do wzrostu. Ze względu na znaczną swobodę ruchu, mięśnie naramienne są szczególnie ważne w punktu mobilność naszej kończyny górnej. Od strony wizualnej nadają szerokości naszej sylwetce i podkreślają atletyczny wygląd . Trening powinien uwzględniać 3-4 ćwiczenia, po 4 serie. Barki dobrze reagują na większa ilość powtórzeń w serii, dlatego też dość często stosuje się zakresy 12-15 powtórzeń w serii.

Czytaj dalej

Popularne